Sincer, privirea ta mă omoară-
sincer, vreau să-ţi omor privirea.
Mi-amintesc când îţi spuneam că va veni momentul când tot ce voi face va fi să mă uit pe geam, să urmăresc cum ploaia cade şi să simt cum trec orele. Ţi-am zis, filmul nostru de-abia începe.
Ştii cafeneaua aia din care ţi-am scris prima oară şi în care ne-am cunoscut?
Îţi scriu din alta.
Te amestecam cu zahăr în unele nopţi. Erai aici. Era o cafea rece.
Ar fi cazul să-ţi spun despre cafeaua mea.
tu erai cafeaua mea.
Te pierzi în scrisul meu dezordonat şi beţiv
Te caut în fiecare secundă.
Eu ştiu că o să mori liniştit.
Azi e cea mai frumoasă zi.
Tu mori, eu renasc.
Eu mor.
ce zi e azi?
E joi.
Nu.
Ce zi e azi?
E ziua-n care am ştiut unde să-mi deschid ochii.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu