miercuri, aprilie 11

Doi ochi noi

salut, trecătorule.
Sunt tot eu, îţi scriu din cafenea. Aici îmi petrec eu nopţile şi uneori şi zilele, chiar dacă sunt nespus de frumoase. Uneori nu e de ajuns să fie soare.
mă crezi că iubesc mai mult ploaia? din cauza ta se întâmplă asta.
te întrebi ce fac... stau şi privesc în gol. în minte se derulează pe rapid filmul nostru. îi pun pauză din când în când. 
ştii când?
în momentele când te culcai lângă mine şi erai foarte obosit,
în zilele în care îmi aşezam capul pe umărul tău şi mă simţeam protejată
şi în nopţile lungi cu tine şi multe cafele
da, cafea... şi tu
era bine. 
Am cu tine trei...sau parcă patru poze, dar nu îmi pasă. 
Te aştept aici, sunt singură. 


doar eu şi cafeaua...
n-o să îţi spun niciodată
şi n-ai să ştii vreodată
ca dacă iubesc ceva... 
iubesc cafeaua asta rece şi amară. şi pe tine. şi pe tine
te iubesc.

Niciun comentariu: