sâmbătă, decembrie 17

ah, tu si ceilalti...

azi e ziua mea... in fiecare sambata e ziua mea. e ziua mea pentru ca e o zi libera, in care nu ma gandesc la nimic. eu doar ascult in continuu radiohead si nirvana, mai desenez putin, iar ascult si pe urma ma intorc din nou la desenat.

au trecut sambetele pe langa mine, in fiecare zi de sambata s-a intamplat acelasi lucru, dar doar azi m-am hotarat sa scriu despre sambata mea.
eu iubesc. iubesc atat de mult incat am uitat cine sunt. iubesc cafeaua pe care o uram inainte si tigarile .. pe care le-am iubit dintotdeauna.dar mi-am propus sa nu iubesc nicio fiinta umana si nu poti sa zici ca vrei sa iubesti. poti sa iubesti cu urechile, cantecele care te tin treaz pana dimineata, poti sa iubesti cu ochii inchisi,cu mainile intinse sau fara sa stii. mie imi era greu sa iubesc cu ochii, poate ca il priveam si inainte si atunci nu stiam ca eu chiar il iubesc. am fost disperata prima zi caci nu stiam ce sa fac cu acea iubire. pana la urma a ramas...si atat.
ma gandeam la autobuz si la lumini si pe urma ...la el. de cate ori intorceam capul sa il privesc si sa imi dau seama pe ce loc s-a asezat sa ma pot duce mai aproape de el, realizam ca stiu sa iubesc. imi dadusem seama intr-un final ca eu iubeam doar cand eram in autobuz, chiar daca el nu era acolo. atunci cand era, iubeam si il si priveam si cand nu era...doar iubeam si ma uitam  pe geam. nu stiu daca iubeam autobuzul ala murdar sau pe el, cu zambetul sau perfect . si nu a fost simplu sa-mi dau seama ca eu stiu ce e aia a iubi. au fost atatea zile in care am avut rabdare si la inceput nu stiam despre ce e vorba si nici ce se va intampla.
nici nu imi amintesc cand l-am intalnit. cred ca din intamplare...dar asta nu conteaza.
eu nu am nevoie de nimic de la el. nu am nevoie de niciun cuvant, de niciun zambet, de nicio privire. eu il iubesc si asta e tot.nu mi s-a mai intamplat niciodata asta. am mai avut prieteni despre care sa nu stiu nimic, dar nu ii iubeam. nici macar atunci cand ii cunosteam .
dar despre el nu stiu nimic si l-am iubit mai mult de o secunda,de fiecare data cand l-am vazut in autobuzu' ala.nu stiu, nu stiu nimic despre el si nu imi doresc sa aflu .
nu stiu daca fumeaza sau daca ii place sa mearga.
nu stiu daca e iubit sau iubeste
nu stiu daca are o amanta, nu stiu nici macar cum se numeste dansul ..
poate ca am invatat cum se iubeste sau poate mai am mult de iubit de acum incolo.trec zile fara ca eu sa il vad si e bine asa. doar iubesc si atat.
mi-amintesc singura zi in care mana mea a atins mana lui.
atingerea aia...
Imaginea noastra, camera goala,
Eu, goala...
Tu, gol...
Peretii, tutunul, albastrul...
Ne topim...
Nuditatea noastra se topeste.
Sau vom fi noi aceia.
Ori... cum se zice...
Nimic.
Nimic.
Nu conteaza.


<<strania iluzie iti va incanta privirea>>

Niciun comentariu: