joi, august 4

rătăciri

m-am agăţat prea mult de vorbe
am avut probleme şi impresia că timpul o să poa' să le rezolve.


Am obosit să tot stau şi să aştept să mi se întample ceva bun. Mă trezesc din visare şi realizez că nu mai e nimic acolo pentru mine. Aştept degeaba, oricât de mult îmi doresc să nu se termine, se întamplă...
Ia aminte că e pentru ultima oară când mai sunt sinceră cu tine. E ultima oară cand încerc să mă transform în persoana de care mă tem.
Am fost mereu aici, aşteptând, chiar şi în ploaie...dar am nevoie şi simt că trebuie să mă mai gândesc şi la mine. Habar nu am ce o să se întample, dar ştiu că renunţ. Şi nu o fac pentru că sunt slabă, o fac pentru că vreau să devin puternică. Lasă-mă, lasă-mă să fiu liberă... eliberează-mă căci simt ca nu mai rezist încă o înfrângere.
Îţi mai aduci aminte cand eram doar fericiţi...şi atât? Cand nu încercam să mă zbat aflând ce e fericirea, ştiam că o simt şi doar asta conta. A dispărut tot şi îmi doream să rămână mult timp acolo.

Eu am avut nevoie de tine mai mult ca oricând şi am tot sperat la mai bine. Am fost bine pâna într-o zi în care am simţit că aruncă cineva cu ceva în mine şi de atunci am tot încercat să aflu ce era acel ceva. Nu am aflat ce a fost dar mi-amintesc că mi-a făcut fericirea să dispară. Numai tu puteai să faci să reapară din nou. Dar nu ai făcut-o şi nici nu am vrut să aflu de ce pentru că era inutil.

O să alerg până mă ţin picioarele şi nu mă voi opri pâna nu simt că am găsit un strop de înţelegere şi uitare.
Nu ştiu încotro mă îndrept dar chiar îmi doresc să plec. O să iau primul tren care-mi iese în cale şi ştiu că atâta timp cât nu ştiu unde merg, nu o să mă pierd.

Mă voi trezi singură într-un loc uitat, acolo unde trebuie să fiu...
Şi ai să ştii exact cum mă vei găsi. Trebuie doar să îţi aminteşti.

Poate aberez, poate nu. Acum nu mai sunt sigură de nimic. Poate doar singură.
Înconjurată de o mare de oameni, toţi îmi veţi spune ce să fac dar nimic nu o să mă mai ajute. Ce s-a întamplat? Prefă-te că nu îţi pasă pentru că oricum aşa este.
Dacă am avut vreodată încredere în voi a fost pentru că aşa am vrut eu. Imaginea ta nicidecum nu îmi inspira încredere.

Într-un final ajung la concluzia că am pierdut totul. Şi asta nu e singura.



 













humans are disgusting creatures